Teorie ATPL na Oxford Aviation Academy

Teorie ATPL na Oxford Aviation Academy: Letecká škola a zázemí (1. díl)

22.1.2016 v rubrice Výcvik v Evropě a UK, Vyzkoušeli jsme, Komentáře (0)

Čas nekompromisně letí a tak i na mě přišla řada s výběrem letecké školy pro teorii ATPL. Po dlouhém rozhodování jsem si vybral anglickou Oxford Aviation Academy. V prvním díle seriálu o OAA nastíním, proč jsem se rozhodl pro studium v UK, uvedu důvody k výběru školy, popíšu její zázemí a princip distanční výuky, kterou jsem pro kurz zvolil.

Proč teorie ATPL v Anglii?

Již od prvopočátku jsem byl rozhodnut, že chci teorii v angličtině, což s ohledem na budoucí výběrové řízení a charakter práce pilota dává určitě smysl. To by samozřejmě šlo také v České Republice. Ve velkých leteckých školách je výuka v angličtině možná a věřím, že mnohé české letecké školy poskytují služby s vysokým standardem, který je se západními školami srovnatelný. Byly zde ale další důvody, které volali po studiu přímo ve Velké Británii:

  • Potřeboval jsem zdokonalit angličtinu a pobyt v prostředí UK tak pro mě určitě bude přínosnější, než kdybych absolvoval v EN pouze ATPL přednášky.
  • Rád bych během svého pobytu v Anglii nalétal pár hodin po místních letištích. Myslím, že rozmanitost prostředí, ve kterém pilot time-building odlétá, má velký vliv na získané zkušenosti a schopnosti. Jestli bude čas a podaří se mi to, napíšu o tom jeden z dalších článků.
  • V neposlední řadě je to pro mě určitá výzva a změna oproti současnému stereotypnímu postupu ve výcviku.

A proč zrovna OAA? Nutno říci, že jsem se dlouhou dobu rozhodoval mezi několika dalšími leteckými školami. Zvažoval jsem zejména Bristol.gs, který považuji za leadera na trhu s teorií ATPL, nakonec jsem se však rozhodl pro svůj původní záměr vzít si teorii na Oxfordu. Historie, dobré jméno a značka, perfektní zázemí dávající možnost propojit teorii s leteckým výcvikem (time-building) a zkušení kapitáni na pozici pozemních instruktorů, to vše je pro mě zárukou toho, že určitě nedělám chybu.

Na začátku června 2015 jsem tedy vyplnil přihlášku (která je mimochodem poměrně rozsáhlá, celkem asi 13 stran) a poslal ji do OAA. Po odpovědi obchodníka jsme si dohodli osobní setkání, abychom přihlášku společně prošli, pobavili se o mojí motivaci ke studiu a podívali se na zázemí školy.

Letiště Kidlington a zázemí letecké školy

Návštěvu jsem spojil s plánovaným výletem do Londýna a Liverpoolu, kam jsem měl v plánu již delší dobu zajet za kamarády, kteří zde žijí. Do Oxfordu jsem jel na otočku na jeden den, z Londýna sem jezdí pravidelně po celý den autobusy ve zhruba hodinovém intervalu a cesta trvá cca. hodinu a padesát minut (pokud se nezaseknete v zácpě v centru Londýna, jako se to stalo mně). Cena za lístek je £14 v jednom směru.

Po příjezdu do Oxfordu jsem začal trochu se zpožděním řešit, jak se dostanu nejlépe na letiště. Protože jsem si dopředu cestu nenastudoval, nevěděl jsem ani to, že letiště je místními označováno jako Kidlington Airport (ač oficiální název je Oxford London Airport). Tudíž jsem místní MHD vyrazil směr Kidlington Airport a do poslední chvíle si nebyl jist, jestli jedu na správně letiště (řidič mi tvrdil, že Oxford Airport nezná a jede do Kidlingtonu :)). Po zhruba 20 minutách cesty z centra vystupuji tam, kde mám, a mířím dle cedulového značení k areálu letiště do hlavní budovy OAA.

Oxford Aviation Academy

Foto 1: Před bránou letiště v Oxfordu

Na recepci si mě vyzvedává James, student po výcviku, který dostal na 6 měsíců práci v obchodním oddělení, aby vyplnil pracovní čas před svým nástupem na pozici F/O k EasyJet (sděluje mi, že má za sebou úspěšně přijímací pohovor a na podzim jej čeká type rating).

V briefingové místnosti spolu procházíme můj application form, bavíme se o mém vzdělání, zkušenostech, dosavadním výcviku, motivaci a cílech. Po zhruba 30 minutách mi James sděluje, že nic nebrání tomu, abych u nich mohl teorii ATPL zahájit a vydáváme se na prohlídku po letecké škole.

Odpočinková místnost

Foto 2: Odpočinková místnost

Začínáme hlavní budovou, kde mi James ukazuje briefingové místnosti, učebny s právě probíhající výukou, odpočinkové místnosti a místo kde probíhají zkoušky. Na jedné z chodeb visí velká tabule se statistikami počtu zaměstnaných kadetů v jednotlivých letech, vše rozděleno dle jednotlivých aerolinek. Objevují se klasičtí partneři OAA, jako EasyJet nebo Ryanair, ale také společnosti jako Lufthansa, Vueling, Air Baltic a další.

Celkově se jedná o stovky zaměstnaných kadetů ročně v desítkách různých společností. Lze si všimnout, že vůbec nejsilnějším rokem byl rok 2014, kde zaměstnání získalo 301 pilotů. Tento rok (pozn. autora – rok 2015) je to po červen 132, tzn. vyhlídky jsou velmi podobné.

Piloti umístění v rámci kadetských programů

Foto 3: Tabule se statistikami počtu zaměstnaných kadetů v jednotlivých letech (klikni pro zvětšení)

O patro výš visí na zdi fotografie instruktorů. James mi vysvětluje, že jsou rozděleni do dvou skupin. První skupinu tvoří instruktoři, kteří učí zpravidla pouze teorii (Ground School Instructors) a jsou zkušenými kapitány nebo bývalými kapitány dopravních letadel. Na fotkách vidím starší pány s již šedivými vlasy, které ve mě vzbuzují přirozenou autoritu a respekt.

Druhou skupinu tvoří letoví instruktoři (Flight Instructors), kteří pocházejí z různých oborů pracovního života a nemusí se nutně jednat o piloty se zkušenostmi na dopravních letadlech. Zpravidla se jedná o mladší kluky, pro které je Oxford přestupním můstkem do aerolinek a mají na starosti pouze letový výcvik.

Oxford Aviation Academy: Piper Seneca V

Foto 4: Nádherná letadla Piper Seneca V, kterých má Oxford opravdu hodně

Vycházíme ven a pokračujeme přes letiště do samostatné budovy, ve které probíhá výcvik MCC/JOC. Po cestě vidím na apronu nespočet letadel Piper Seneca V, kterých má Oxford více než stovku. Pro výcvik pilotů pro let ve vícečlenné posádce jsou k dispozici dva full motion simulátory B737. Jeden z nich je prý vyroben z kokpitu skutečného letadla. Překvapilo mě, že Oxford nepoužívá tyto simulátory pro type rating, který prý probíhá v jiných bázích (nejspíše Nizozemsko, neptal jsem se).

Oxford Aviation Academy: Full motion simulátor Boeing B737 (verze Classic)

Foto 5: Full motion simulátor Boeing B737 pro výcvik MCC/JOC

Poslední budova, do které se podíváme, slouží pro výcvik IR (A). Uvnitř se nacházejí tři FNPT II simulátory letadel Piper Seneca, na kterých zrovna probíhají lety. Zaujal mě systém výcviku. Oxford při IR posadí do simulátoru dva studenty, zatímco instruktor sedí na židli za nimi. Tím každý student získá dvojnásobný počet hodin v simulátoru, část jako vlastní výcvik, část jako druhý pilot při výcviku jiného studenta (hodiny na místě druhého pilota se samozřejmě nepíší do logbooku). Stejným způsobem probíhají i některé výcvikové lety IR v reálném letadle (za kniplem 2 studenti, instruktor vzadu).

Oxford Aviation Academy: Výcvik IR(A) na FNPT II simulátoru Piper Seneca V

Foto 6: FNPT II simulátor Piper Seneca V pro výcvik IR(A)

Součástí hlavní pobočky v Oxfordu je i malý kampus, kde si mohou studenti zajistit během studia ubytování. Nutno dodat, že Oxford Aviation Academy má i další výcviková centra po světě, například v Bruselu, Amsterdamu, Singapuru, Phoenixu nebo Melbourne.

Princip distanční výuky ATPL

Distanční kurz je vhodný pro všechny, kteří nemohou kvůli zaměstnání nebo jiným povinnostem docházet do školy na denní bázi. Celkových požadovaných 650 hodin studia je rozděleno na 530 hodin samostudia a 120 hodin výuky na učebně. EASA požaduje odchodit prezenční formou minimálně 10% všech hodin, tzn. v tomto případě je to zhruba dvojnásobek toho, co je dáno předpisem.

Oxford má studium rozděleno do 2 fází (7 a 7 předmětů). Ke každé fázi student dostane materiály k samostudiu, včetně tzv. assessment testu, který je potřeba splnit jako důkaz toho, že látku prostudoval a pochopil. Každá fáze je rozdělena na 18 částí, z nichž každá by měla zabrat zhruba 15 hodin studia. Celkem má tedy každá ze 2 fází 270 hodin samostudia. Podrobně se na jednotlivé fáze podíváme v příštím díle tohoto seriálu.

Tip: Chceš další díly seriálu 7 dnů před oficiálním vydáním?

Ano, chci!

Po prostudování první fáze a úspěšném složení kontrolních testů čeká studenta tzv. brush-up course, což je 2 týdenní pobyt přímo v Oxfordu s denní docházkou do učebny. Na jeho konci proběhnou zkoušky z daných 7 předmětů. Ty probíhají přímo v OAA, jakožto schváleném testovacím středisku anglického úřadu pro civilní letectví. Celý proces se pak opakuje ve fázi č.2. Tzn. opět samostudium (18 částí po 15 hodinách), kontrolní testy a pobyt v Oxfordu zakončený zkouškami.

Během samostudia jsou samozřejmě k dispozici ground instruktoři, a to jak po emailu, tak po telefonu. Dále je k dispozici diskuzní fórum ve výukovém systému Oxford Interactive, kterému se budu taktéž věnovat v příštím článku.

Není dáno, kolik měsíců by měl student věnovat každé fázi a bude to asi velmi individuální. Osobně bych rád vše zvládl zhruba do 8 měsíců, tedy 4 měsíce na každou fázi. Více ke struktuře kurzu a jeho obsahu najdete přímo na stránkách OAA nebo dalších dílech tohoto seriálu.

Cena distančního studia ATPL na Oxford Aviation Academy

Po přečtení úvodního článku asi každého zajímá, kolik taková sranda stojí. Informace o aktuálních cenách jsou samozřejmě k dispozici na webu Oxfordu, ač ceník není odkázán z hlavního menu a špatně se na webu hledá. Ceny platné v době začátku mého kurzu (červenec 2015) jsou následující:

  • Částka splatná na začátku kurzu: £1600
  • Částka splatná po přihlášení do brush-up kurzu k 1. fázi: £700
  • Částka splatná po přihlášení do brush-up kurzu k 2. fázi: £700
  • Zkoušky na anglickém CAA: £910 (£65 za zkoušku)
  • Celkem: £3910

Je potřeba také počítat s tím, že další náklady přinese ubytování, letenky, jídlo… Celková cena se tedy dle aktuálního kurzu může vyšplhat někam ke 200.000,- Kč. Rád bych ale zdůraznil, že zkušenosti, které to přinese, jsou k nezaplacení.

Jen pro srovnání, v České republice je možné pořídit teorii ATPL již od 50.000,- Kč (koncová cena včetně DPH). Nijak tuto možnost nezatracuji, jen to, prosím, nestudujte v češtině, pokud to s lítáním myslíte vážně. Jak říká můj známý, pokud se budete učit na ATPL v češtině, tak už ten bordel dohromady nikdo nedá. Další výhodou studia v angličtině je to, že vám odpadne nutnost skládat zkoušku z IR letecké angličtiny.

Seriál o studiu teorie ATPL na OAA

Jestli se mi zdárně povede projít celým procesem, rád bych sepsal o studiu celý seriál:

V případě jakéhokoliv dotazu k teorii ATPL na Oxford Aviation Academy se ptejte v komentářích pod článkem, napište mi soukromě přes kontaktní formulář, nebo pošlete zprávu na Facebooku, což je nejrychlejší cesta, jak ode mě získat odpověď.

Líbí se vám článek? Podělte se o něj s ostatními
0

Autor: Jakub Velička

Létám jako dopravní pilot u společnosti Ryanair. Zabývám se pilotním výcvikem v Evropě, zajímám se o všechny informace s ním spojené.

Zanechte komentář nebo názor
(Komentáře podléhají schvalování, po odeslání jsou zobrazeny zpravidla do 24 hodin)

Komentáře k článku

Hhmgjk (25.07.2021. 000 6:58)

best pharmacy prednisone - prednisone 5mg medication prednisone 20 mg

Mariounalp (24.07.2021. 000 8:34)

ivermectin cream canada cost ivermectin tablets for humans - ivermectin rx

Rdpkyi (24.07.2021. 000 6:15)

ivermectin uk coronavirus - ivermectin 8000 ivermectin nz

Wlinjd (23.07.2021. 000 1:56)

how much is a cialis pill - cialis fast delivery generic cialis for sale in usa

hydroxychloroquine and cardiac issues (23.07.2021. 000 0:28)

does hydroxychloroquine work prisoner convulsion despite

strength of hydroxychloroquine tablets (22.07.2021. 000 23:21)

strength of hydroxychloroquine tablets Teorie ATPL na Oxford Aviation Academy: Letecká škola a zázemí (1. díl) | Pilotní.cz

Bkypua (21.07.2021. 000 22:50)

sildenafil 20mg daily - what are ed drugs viagra canadian

Kgvvlc (20.07.2021. 000 18:31)

buy amoxicillina noscript - amoxicillin online amoxicillin for sinus infection

can you buy hydroxychloroquine (20.07.2021. 000 2:21)

where to purchase hydroxychloroquine 200mg worth endarterectomy diversity

WayneLoava (19.07.2021. 000 20:12)

generic cialis canadian buy cialis doctor - cialis in europe

Jzvsuu (19.07.2021. 000 18:32)

lyrica 75 mg coupon - buy lyrica online visit poster's website

Fwyohf (18.07.2021. 000 18:44)

canadian online pharmacy accutane - accutane price buy accutane online australia

Bosigo (17.07.2021. 000 17:46)

buy stromectol pills - buy ivermectin usa stromectol 0.1

PeterBok (16.07.2021. 000 22:49)

buy viagra online canada viagra over the counter - mexican viagra

Abnlcf (16.07.2021. 000 17:19)

tadalafil 100mg india - cialis 5mg best price how much is cialis

Axdufn (15.07.2021. 000 19:33)

ivermectin 12mg - ivermectin 400 mg brands ivermectin human

Zrnumm (14.07.2021. 000 16:57)

real vardenafil online - buy vardenafil 10mg online buy vardenafil no prescription uk

Pcvfpv (13.07.2021. 000 17:39)

rx amoxicillin 500mg - gnamoxicill buy amoxicilin noscript

Joxuwk (12.07.2021. 000 18:22)

can you buy accutane over the counter - cheap accutane prescription accutane pill 30 mg

Brendantaw (12.07.2021. 000 16:53)

cheap erectile dysfunction pills online: reasons for ed - buy medications online

Salkgy (11.07.2021. 000 8:21)

modafinil online - buy modafinil online getting a provigil prescription

Bklkhp (09.07.2021. 000 17:00)

cost of prednisone tablets - best price for prednisone deltasone with no script online

Rbmmso (08.07.2021. 000 4:43)

erection pills - erectile dysfunction meaning top erection pills

Mnqqvl (07.07.2021. 000 0:34)

dapoxetine 60mg pills - on line cialis generic tadalafil from india

Ovvcgy (05.07.2021. 000 3:57)

Hwlkog - ed medication Qxbwbm

WilliamDit (03.07.2021. 000 19:08)

how to get metformin over the counter metformin hcl 500mg - where can i get metformin without prescription

WilliamDit (01.07.2021. 000 4:44)

lisinopril medication lisinopril generic - lisinopril rx coupon

BryanLycle (29.06.2021. 000 7:43)

buy ed pills online buy generic ed pills online - canada online pharmacy no prescription

BryanLycle (27.06.2021. 000 2:01)

buy erection pills buy prescription drugs without doctor - internet pharmacy manitoba

PedroHub (25.06.2021. 000 15:14)

mexican viagra: viagra - viagra without a doctor prescription usa

PedroHub (23.06.2021. 000 23:47)

how much is viagra: viagra from india - viagra cost

EdwardRix (18.06.2021. 000 21:58)

mexican viagra https://viagrabng.com/# over the counter viagra


Simple Share Buttons