Jak se správně učit

Jak se efektivně učit: Vnější faktory

5.12.2013 v rubrice Metody učení, Komentáře (0)

Učení je nedílnou součástí pilotního výcviku i průběžného vzdělávání a zvyšování kvalifikace pilotů. Na začátku si někteří z nás jistě říkali – to přece nemůžu zvládnout. Tisíce stran textu, grafů, animací, tabulek, údajů, čísel… Jak se to všechno naučit, pochopit a zapamatovat si, co je důležité?

Rozhodl jsem se blíže zabývat technikami učení a věnovat tomuto tématu na Pilotní.cz samostatnou kategorii. V dnešním – prvním – článku, se podíváme na “vnější podmínky” (faktory), které mají na učení vliv.

Vnější podmínky patří k těm, které můžeme částečně ovlivnit. Jsou to:

 • Prostředí, ve kterém se učíme.
 • Čas, ve který se učíme.
 • Životospráva, kterou vedeme.

V článku se budu snažit doporučit co nejvíce praktických tipů, které pomohou naklonit podmínky tak, aby učení bylo co nejvíce efektivní.

Prostředí, ve kterém se učíme

Dle mého subjektivního názoru jeden z nejdůležitějších faktorů z výše zmíněných. Jak prostředí pro učení co nejlépe připravit?

 • Učit bychom se měli v klidné místnosti, nejlépe vlastním pokoji, kde se cítíme dobře. Nedoporučuji při učení ležet v posteli, protože toto místo máme podvědomě spojeno s odpočinkem, což může mít vliv na psychiku během učení.
 • Deska stolu by měla poskytovat dostatek místa a její povrch by měl být ideálně matný, protože odrazy světla lesklého povrchu mohou rozptylovat.
 • Před učením důkladně vyvětrejte. Teplota v místnosti by měla být zhruba 20°C.
 • Připravte si předem všechny pomůcky, které byste mohli potřebovat (tužku, papír, učebnice). Vypněte Facebook a odložte mobil. U sebe mějte nachystané pití, případně drobné občerstvení (ovoce, apod.).
 • Ač je nejlepší, když je v místnosti klid, někomu se lépe učí při hudbě. Pokud patříte k této skupině, pusťte hudbu spíše potichu a volte cizojazyčný text, je-li to možné. Čeština nebo další jazyky, ve kterých jsme rodilí mluvčí, mohou rozptylovat.

Čas, ve který se učíme

 • Zkuste si vyhradit čas, kdy se budete učení věnovat, a to každý den v přibližně stejnou dobu. Obecně se uvádí, že je lepší se učit ráno, kdy je mozek v takovém neurohormonálním stavu, který je pro tuto činnost nejlepší. Některé studie ale uvádějí pravý opak.
 • Je velmi vhodné si stanovit učební plán a tento plán dodržovat. Jestliže se to nedaří, sestavte plán znovu a jinak.
 • Během učení dělejte cca. 5 minutové přestávky, projděte se po místnosti, podívejte se z okna. Nerozptylujte se zbytečně televizí, zaposloucháním se do rádia, nebo začtením do knížky. Přestávky slouží k obnovení koncentrace, nikoliv k odvedení pozornosti od učení. Frekvence přestávek se bude lišit dle vaší schopnosti udržet pozornost. Děti se dokáží v kuse soustředit zhruba 30 minut, dospělí potom až hodinu a půl.

Největším problémem bývá vůbec si na učení najít čas. Měli bychom si položit otázku – co nám během dne zabírá nejvíce času a co s tím můžeme udělat. Mimochodem – jste už fanoušky Pilotní.cz na Facebooku? 🙂

Životospráva, kterou vedeme

Životospráva je kapitola sama o sobě. Jedná se o dlouhodobý proces, který nezměníme ze dne na den. Na toto téma by bylo možné napsat celé knihy, a proto jen stručně v několika bodech shrňme základní pravidla.

 • Měli bychom spát přiměřeně dlouhou dobu – ani málo, ani příliš. Většině zdravých lidí by k regeneraci mělo stačit 7 – 9 hodin. Pokud tomu tak není, hledejte příčiny. Může jimi být stres, přílišná psychická nebo fyzická zátěž během dne, nebo skryté zdravotní problémy.
 • Strava by měla být velmi pestrá a zdravá (zelenina, ovoce, obiloviny, ořechy, přiměřené množství masa, ryby, mléčné výrobky, apod.). Pokud víte, že tomu tak ve vašem případě není, změňte to. Jestliže to nejde, kompenzujte tento nedostatek alespoň částečně vitamíny, minerálními látkami a stopovými prvky v tabletách (ano, není to ideální, ale lepší, než nic).
 • Doporučuji se vyhýbat zbytečnému stresu. Neměli bychom pít alkohol a trávit čas dlouho do noci na rušných večírcích…

Ale to už zabíháme ke zbytečnému moralizování 🙂 Jak bylo napsáno výše, jde o obsáhlé téma, kterým se lze zabývat podrobně četbou některé z mnoha publikací, které na toto téma vyšly. Mohu doporučit například Co dělat, abychom žili zdravě” od Richarda Petráska.

Biologický rytmus člověka

Obrázek 1: Ukázka biologického rytmu člověka v průběhu dne (tzv. circadian rhythm)

V příštím díle článku se podíváme na vnitřní faktory a dále bychom se již věnovali konkrétním technikám a metodám, které mohou pomoci lépe se učit.

Líbí se vám článek? Podělte se o něj s ostatními
0

Autor: Jakub Velička

Létám jako dopravní pilot u společnosti Ryanair. Zabývám se pilotním výcvikem v Evropě, zajímám se o všechny informace s ním spojené.

Zanechte komentář nebo názor
(Komentáře podléhají schvalování, po odeslání jsou zobrazeny zpravidla do 24 hodin)

Komentáře k článku

Effomia (16.06.2021. 000 15:16)

buy disulfiram

Airlinesc (02.06.2019. 000 18:25)

Travel with Delta Air Lines {

acasujena (25.03.2019. 000 21:36)

d3d3LnBpbG90bmkuY3o# anikiqaqk-a.anchor.com [URL=http://theprettyguineapig.com/generic-cialis/#anikiqaqk-u]anikiqaqk-u.anchor.com[/URL] http://theprettyguineapig.com/generic-cialis/#anikiqaqk-t http://theprettyguineapig.com/generic-cialis/#anikiqaqk-t http://theprettyguineapig.com/generic-cialis/#anikiqaqk-t http://theprettyguineapig.com/generic-cialis/#anikiqaqk-t http://theprettyguineapig.com/generic-cialis/#anikiqaqk-t http://theprettyguineapig.com/generic-cialis/#anikiqaqk-t http://theprettyguineapig.com/generic-cialis/#anikiqaqk-t http://theprettyguineapig.com/generic-cialis/#anikiqaqk-t ucefaohp

oquged (25.03.2019. 000 21:32)

d3d3LnBpbG90bmkuY3o# ajapiane-a.anchor.com [URL=http://theprettyguineapig.com/generic-cialis/#ajapiane-u]ajapiane-u.anchor.com[/URL] http://theprettyguineapig.com/generic-cialis/#ajapiane-t http://theprettyguineapig.com/generic-cialis/#ajapiane-t http://theprettyguineapig.com/generic-cialis/#ajapiane-t http://theprettyguineapig.com/generic-cialis/#ajapiane-t http://theprettyguineapig.com/generic-cialis/#ajapiane-t http://theprettyguineapig.com/generic-cialis/#ajapiane-t http://theprettyguineapig.com/generic-cialis/#ajapiane-t http://theprettyguineapig.com/generic-cialis/#ajapiane-t ugukoijod

enongo (25.03.2019. 000 21:03)

d3d3LnBpbG90bmkuY3o# ukgixpe-a.anchor.com [URL=http://theprettyguineapig.com/generic-cialis/#ukgixpe-u]ukgixpe-u.anchor.com[/URL] http://theprettyguineapig.com/generic-cialis/#ukgixpe-t http://theprettyguineapig.com/generic-cialis/#ukgixpe-t http://theprettyguineapig.com/generic-cialis/#ukgixpe-t http://theprettyguineapig.com/generic-cialis/#ukgixpe-t http://theprettyguineapig.com/generic-cialis/#ukgixpe-t http://theprettyguineapig.com/generic-cialis/#ukgixpe-t http://theprettyguineapig.com/generic-cialis/#ukgixpe-t http://theprettyguineapig.com/generic-cialis/#ukgixpe-t opabageb


Simple Share Buttons