Medical Class 1 ve Vídni

Jak probíhá vyšetření pro získání Medical Class 1 ve Vídni

8.7.2018 v rubrice Výcvik v Evropě a UK, Vyzkoušeli jsme, Komentáře (0)

S progresem v pilotním výcviku přišla řada se vstupním vyšetřením pro získání Medical Class 1 i na moji přítelkyni. Sám jsem kdysi absolvoval prohlídku v Praze na ÚLZ, a protože mě zajímalo, jak probíhá stejné vyšetření jinde, rozhodli jsme se vyzkoušet Vídeň.

Dotazy ohledně “medicalu” patří k těm nejčastějším, které dostávám. V dnešním článku se tak podíváme, co vás čeká v případě, že vyrazíte pro svou první třídu zdravotní způsobilosti na Wiener Privatklinik.

Poznámka autora: Snažil jsem se veškerá vyšetření správně pojmenovat, ale i přesto je možné, že budou mnohé termíny v článku nepřesné. Nejsem lékař a odborné stránce průběhu vyšetření nerozumím.

Cena a jak se objednat?

Platba je dle informací v potvrzovacím emailu možná pouze v hotovosti a cena se liší dle toho, jestli máte (plánujete mít) svůj pilotní průkaz vydaný v Rakousku, nebo jiné členské zemi EASA. V případě rakouského průkazu je aktuální cena €755 a v případě jiného státu EASA (tedy například Česko) pak €815. Ceník na webu kliniky je tedy zastaralý a ceny jsou skoro dvojnásobné.

Aktuálně je možné se objednat vždy pouze na úterý, a to přes email (ordinationszentrum@wpk.at) nebo telefonicky. Při objednání bude potřeba jméno, datum a místo narození, emailová adresa, telefon a specifikace, že jdete na úvodní prohlídku pro zdravotní způsobilost první třídy. Následně emailem obdržíte potvrzení, instrukce a informace o ceně.

Raději hned na úvod zmíním, že je potřeba ovládat alespoň základy angličtiny, případně němčinu. V jednotlivých ordinacích se vás budou lékaři vyptávat na váš zdravotní stav, rodinou anamnézu, bude potřeba komunikovat během jednotlivých vyšetření, apod.

Co je potřeba vzít s sebou?

S sebou nemusíte nosit výpis karty od svého praktického lékaře ani jinou zdravotní dokumentaci, a to za předpokladu, že nemáte žádné zdravotní problémy a s ničím se neléčíte.

V opačném případě je vyžadována veškerá zdravotní dokumentace k vašemu zdravotnímu problému, a to přeložená do angličtiny nebo němčiny. Popřípadě na kliniku zavolejte a doptejte se, co přesně od vás bude vyžadováno, čímž si můžete ušetřit jednu cestu navíc.

Pokud nosíte brýle, měli byste dle instrukcí s sebou mít poslední předpis korekce od svého očního lékaře. Přítelkyně u sebe měla pouze kartičku s hodnotami od svého optika, a ani tu při očním vyšetření nakonec nechtěli.

Pokud vám byla z jakéhokoliv důvodu odmítnuta vojenská služba (tzv. modrá knížka), vyžaduje klinika dokumentaci uvádějící důvod. Toto ale platí spíše pro starší generaci 🙂

Poslední věc je platný pas nebo občanka, případně jinou identifikaci s fotografií a vyplněný vstupní dotazník. Ten vám případně dají i na místě a je dostatek času ho vyplnit při čekání na vstupní vyšetření.

Cesta a ubytování

Pokud neplánujete spojit Medical s výletem, měl by na prohlídku stačit 1 pracovní den. Začíná se vždy ráno v 9:00 a konec můžete předpokládat kolem 17:00. Pokud tedy bydlíte blízko u hranic, je možné celou “akci” zvládnout i na otočku. My se rozhodli přijet den předem a využít ubytování v docházkové vzdálenosti přes Airbnb. Za samostatný apartmán na jednu noc jsme zaplatili něco málo přes 1000 Kč.

Medical v Rakousku

Obrázek 1: Návštěva kliniky se dá spojit s výletem. Vídeň je super a má mnoho co nabídnout.

Samotná klinika se nachází téměř v centru Vídně, v blízkém okolí několika stanic metra (např.: U6 – Alser Strasse, nebo vzdálenější U2 – Rathaus), tramvají a autobusů.

Co se týče dopravy do Vídně, není problém se pohodlně dopravit i pokud nedisponujete vlastním autem. Z Prahy jezdí mnohokrát denně vlaky i autobusy a podobné to bude i z dalších velkých měst ČR. Naše cesta z pražského Hlavního nádraží na Wien Hauptbahnhof trvala vlakem rovné 4 hodiny a cena za zpáteční jízdenku byla zhruba 750 Kč.

Cena dopravy po Vídni je €2,40 za jeden přestupní lístek, celodenní jízdenka na MHD pak stojí €8.

Průběh vyšetření

Na vyšetření je nutné přijít na lačno, určitě si tedy s sebou vezměte snídani nebo svačinu. Ač pravděpodobně budete mít přestávku na oběd, protože jednotlivá vyšetření jsou plánována na konkrétní čas, je dobré se hned po odběrech najíst. Půjdete tak na prohlídky v klidu a s lepším pocitem.

V den naší návštěvy bylo na vstupní prohlídku objednáno celkem 6 lidí. Nevím, jestli se jednalo o náhodu, ale z celkového počtu šlo o 3 Čechy, 1 Slováka a 2 cizince (Kolumbie, Čína), ovšem oba aktuálně v pilotním výcviku v Česku. Tedy nikdo z Rakouska, ač jsem původně jsem očekával převahu místních.

Nyní už pojďme k průběhu dne a jednotlivým vyšetřením. Časy v závorkách jsou orientační a mohou se u každého lišit.

1.) Recepce (9:00)
Vše začíná v 9:00 na recepci, kde se prokážete platným dokladem (pas, OP), dostanete k vyplnění dotazník a žádanku na odběr krve. S tou se odeberete do přízemí kliniky, kde je odběrová laboratoř. Vyšetření se neplatí jako celek, ale budete platit v každé ordinaci zvlášť. Pokud by vám byl v průběhu dne z jakéhokoliv důvodu Medical odepřen, nebudete tak alespoň platit za zbylá vyšetření.

2.) Odběry krve, EKG (9:30)
Narozdíl od prohlídky pro prodloužení nebo obnovu platnosti, kde se zpravidla bere krev z prstu, se při úvodním vyšetření odebírají dvě malé zkumavky. Po odběrech jsou výsledky elektronicky odeslány do ordinace lékaře interny. V přízemí ještě zůstanete a na stejném místě vám udělají EKG. Vytištěné křivky EKG dostanete do ruky a budete posláni zpět nahoru na recepci, kde vás odkáží na internu ve stejném patře.

Pokud nemáte vstupní dotazník vyplněný z domova, můžete jej vyplnit při čekání ve frontě na odběr krve, nebo po odběru. V další ordinaci (interna) jej už ale budete potřebovat.

3.) Interna (10:00)
Ještě v čekárně dostanete od sestřičky kelímek na moč s prosbou, jestli byste si mohli odskočit a přinést zpátky vzorek moči na vyšetření. Nevím, co přesně se z moči zjišťuje. Pravděpodobně jde o toxikologické vyšetření, možná je také měřen cukr.

Na interně s vámi letecký lékař projde vstupní dotazník, případně pomůže dovyplnit kolonky, které nebyly jasné, a zeptá se na zdravotní stav. Odevzdáte křivku EKG, jsou zkontrolovány výsledky z krve a moči.

Pak už následuje klasické “kolečko” jako u obvodního lékaře, tedy výška, váha, tlak, poslech dýchání a srdce fonendoskopem. Na závěr přichází spirometrie, tedy foukání do trubičky a měření funkce plic. Při tomto vyšetření je důležitá správná technika. Snažte se o co nejhlubší nádech a následně foukněte co největší silou dokud ze sebe nedostanete všechen vzduch, až budete u konce sýpat a mít pocit, že není co vydechovat.

Na konci prohlídky dostanete kartičku se seznamem dalších ordinací, které je potřeba navštívit, a k nim přidělené časy. Na interně jsme skončili před 11. hodinou a další vyšetření bylo plánováno až na 13:15. Takže jak jsem psal v úvodu, měli byste mít i čas si skočit na oběd.

4.) ORL – ušní / nosní / krční (13:15)
Nejkratší prohlídkou byla ORL. V čekárně dostanete krátký dotazník, kde stačí vyplnit osobní a kontaktní údaje (rodné číslo a pojišťovna sestru nezajímá, protože přicházíte jako samoplátci) a čekáte na vyzvání lékařem.

Při vstupu do ordinace jste dotázáni na alergie, případně jiné problémy související s vyšetřením na ORL. Následuje klasická vizuální prohlídka nosu, krku a uší. Poté jste vyzvání k zavření očí, předpažení, a pochodování na místě. Toto vyšetření má za úkol poukázat na problémy s rovnováhou, závratě, apod., což může indikovat poškození nebo nesprávnou funkci ušního aparátu.

Na závěr si lékař stoupne na druhou stranu místnosti, vy se k němu otočíte nejdříve jedním, potom druhým uchem, a jsou vám šeptány číslice, které máte nahlas opakovat. Poté se přejde k závěrečnému vyšetření, čímž je audiometrie. Opět každé ucho zvlášť a postup vyšetření je velmi dobře popsán na tomto odkaze, takže je zbytečné, abych jej sem rozepisoval.

Po opuštění ordinace se vracíte s výsledky zpět na internu a po krátké konzultaci (za předpokladu, že je vše v pořádku) pokračujete dále.

5.) Vyšetření očí (14:30)
Naopak jedno z nejdelších vyšetření je na očním. Prohlídka začne dotazováním na zdravotní stav, jestli byly někdy nějaké problémy s očima, nemoci, operace, laserové zákroky, apod. Následuje série vyšetření níže (pořadí se může lišit).

Měření dioptrií – Pokud nosíte brýle nebo kontaktní čočky, nemusíte s sebou mít předpis požadované korekce od svého očního lékaře, doktor si vše změří sám. S tímto vyšetřením souvisí také další, a to čtení na dálku a na blízku. Na dálku klasicky písmena z tabule a na blízku čtení extrémně drobného textu z knížky.

Barvocit – Měří se pomocí tzv. “ishiharova testu”, který je možné si udělat i doma před vyšetřením. Lze jej najít v různých formách na internetu.

Měření tlaku v očích – odborně tonometrie (foukání do očí pomocí speciálního přístroje). Toto vyšetření může odhalit zelený zákal, nebo jeho riziko. Pokud je tlak v očích příliš vysoký, může jeho působení poškodit oční nerv.

Měření zorného pole – pro posouzení periferního vidění. Provádí se jednoduchou metodou, stojíte naproti lékaři, zhruba 30 cm od sebe, díváte se mu na nos a on vám po stranách, nahoře a dole pod obličejem ukazuje gesta rukou a vy máte za úkol říkat, jestli ruku vidíte, nebo ne.

Posouzení binokulární funkce zrakového systému – princip vyšetření je nejlépe popsán na tomto odkaze.

Posledním vyšetřením je tzv. rozkapávání očí, tedy umělé rozšíření zorniček kapkami. Dělá se pravděpodobně proto, aby se dal lépe prohlédnout vnitřek oka, protože bez kapek se při svícení do oka zornička okamžitě stáhne.

Rakouský Medical Class 1

Obrázek 2: A takhle bude vypadat váš nový rakouský Medical. Pokud jej po roce obnovíte v Česku, dostanete český.

Často dostávám dotazy, jestli pro vydání první třídy zdravotní způsobilosti existuje nějaké omezení pro počet dioptrií. Od roku 2012 s novým předpisem Part-MED omezení pro počet dioptrií padlo, stejně tak není omezení pro astigmatismus (cylindry). Překážkou nově také nejsou laserové operace pro vadu ostrosti.

Pokud je vše v pořádku, můžete z ordinace očního lékaře zpět na internu, kde vám vydají váš nový Medical Class 1.

Závěrem

Výčet vyšetření ve všech ordinacích se může u každého lišit dle zdravotního stavu, rodinné anamnézy, apod. Na základě základní sady vyšetření, případně věcí vyplněných ve vstupním dotazníku, mohou být požadovány další prohlídky.

Rakouský medical je po roce možné prodloužit v kterékoliv jiné členské zemi EASA, tedy také u nás v Česku. Například u pana Melechovského, na ÚLZ, nebo u kteréhokoliv jiného lékaře oprávněného k tomuto úkonu.

Máte nedávnou zkušenost s vyšetřením jinde nebo dotaz? Pište do komentářů zde, na Facebooku, nebo mi pošlete soukromou zprávu!

Líbí se vám článek? Podělte se o něj s ostatními
0

Autor: Jakub Velička

Létám jako dopravní pilot u společnosti Ryanair. Zabývám se pilotním výcvikem v Evropě, zajímám se o všechny informace s ním spojené.

Zanechte komentář nebo názor
(Komentáře podléhají schvalování, po odeslání jsou zobrazeny zpravidla do 24 hodin)

Komentáře k článku

www office com setup and follow the on screen instructions (05.03.2021. 000 8:45)

I plan to take CPP at age 70. Since my retirement will be funded by my own monies a delay in taking cpp will give me 42% more in cpp payments as well as being indexed to inflation, it seems like a no brainer to wait till ago 70. Jaquenette Cull Winnifred

voyer sex (05.03.2021. 000 5:43)

God day,Mam/Sir pwede po bang mkahinge ng reviewer for civil service.thank you Margarethe Lowe Bittencourt

erotik (02.03.2021. 000 7:56)

Thanks April, I was pretty pleased with how my hair turn out this go around. I thought about doing a full blog post on it, but didn t. I realized I didn t have many Roxy pictures these last couple weeks, so had to throw a few in this last week Thanks Kim. It s one of my favorites from the week. We have a few flowers sprouting around our yard. It s exciting. Sandi Ruddy Slosberg

erotik (02.03.2021. 000 4:55)

Greetings! Very helpful advice within this post! It is the little changes which will make the greatest changes. Thanks a lot for sharing!| Rhodie Gery Viccora

bursa escort (02.03.2021. 000 2:25)

Hi there! This article could not be written any better! Looking through this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I most certainly will forward this information to him. Fairly certain he will have a great read. Thank you for sharing! Tedi Bennett Rolfe

bursa escort (01.03.2021. 000 22:53)

I gotta favorite this internet site it seems handy handy Stacie Harwell Arleyne

Clarkcexig (01.03.2021. 000 10:35)

o3adf fnkns if8j

torrent (06.02.2021. 000 12:53)

You need to participate in a contest for probably the greatest blogs on the web. I will suggest this website! Inge Elias Mona

watch (31.01.2021. 000 17:34)

I in addition to my guys were found to be checking the great tricks from your web page while quickly developed an awful feeling I never expressed respect to the site owner for those strategies. The young boys were definitely very interested to study them and have in effect extremely been having fun with them. Thanks for simply being really accommodating as well as for settling on this form of essential issues millions of individuals are really eager to be aware of. My sincere apologies for not expressing gratitude to you earlier. Trista Yvor Katharina

online (31.01.2021. 000 12:29)

You have made some really good points there. I checked on the internet for additional information about the issue and found most people will go along with your views on this site. Vivyanne Lonnie Grissel

dublaj (31.01.2021. 000 8:25)

I know this web site offers quality dependent posts and extra data, is there any other web site which offers these data in quality?| Vivianna Ephrayim Gagliano

123movies (31.01.2021. 000 6:55)

It is in point of fact a great and useful piece of information. I am happy that you shared this useful info with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing. Sherry Reidar Donia

movie online (31.01.2021. 000 6:23)

certainly like your web-site however you need to test the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I in finding it very troublesome to inform the reality then again I will surely come back again. Clareta Merell Bow

yabanci (31.01.2021. 000 3:20)

The problem is something which not enough men and women are speaking intelligently about. Carlen Von Rothmuller

123movies (30.01.2021. 000 22:34)

Well I definitely enjoyed studying it. This subject procured by you is very practical for accurate planning. Candice Karlis Rentsch

yabanci (30.01.2021. 000 19:18)

I really like and appreciate your article. Really looking forward to read more. Really Cool. Leontine Shurwood Alver

access (30.01.2021. 000 14:43)

An intriguing discussion is worth comment. I believe that you should write more about this topic, it may not be a taboo matter but typically people do not discuss these topics. To the next! Cheers!! Ashlan Zeke Reisinger

bollywood (30.01.2021. 000 13:34)

Wow, wonderful weblog format! How long have you been blogging for? you made running a blog look easy. The whole glance of your website is wonderful, let alone the content! Marnie Sauveur Roee

yabanci (30.01.2021. 000 12:03)

I am usually to blogging and i really admire your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your website and keep checking for brand spanking new information. Madeline Lemmie Stultz

yabanci (30.01.2021. 000 9:29)

This is as a matter of fact credible information my friend. you are a exceptionally well-proportioned novelist . i want to portion with you my website as well. foresee me what do you deem approximately it Trina Hilario Meletius

720p (30.01.2021. 000 5:28)

Thanks so much for the article post. Thanks Again. Fantastic. Trenna Maximilianus Falzetta

altyazili (29.01.2021. 000 19:37)

Some genuinely excellent articles on this website , appreciate it for contribution. Noami Langston Tildi

porno (21.01.2021. 000 16:19)

Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this write-up and the rest of the site is also very good. Layney Quent Robbin

hd film izle (18.01.2021. 000 2:12)

Howdy! I just wish to give you a big thumbs up for the excellent info you have here on this post. I am returning to your web site for more soon. Rochell Bogey Tor

izle (17.01.2021. 000 22:17)

Im thankful for the blog post. Thanks Again. Fantastic. Cherri Charlton Anne-Marie

froleprotrem (17.01.2021. 000 15:18)

I really like your writing style, fantastic info, thank you for putting up :D. "Silence is more musical than any song." by Christina G. Rossetti.

full hd tek parça izle (17.01.2021. 000 2:22)

Wonderful article! We will be linking to this great article on our site. Keep up the good writing. Adrian Rosco Arela

filmi full izle (14.01.2021. 000 4:07)

I like the helpful information you provide on your articles. Melodee Ossie Arun

filmi full izle (13.01.2021. 000 17:34)

Hi there friends, pleasant piece of writing and nice urging commented here, I am truly enjoying by these. Deni Phip Melville

ucretsiz (13.01.2021. 000 0:27)

Im thankful for the article post. Really thank you! Awesome. Kirby Abelard Laure

yify (12.01.2021. 000 19:40)

This is my first time pay a quick visit at here and i am really impressed to read everthing at alone place. Sharl Vidovik Louella

vreyrolinomit (06.01.2021. 000 11:37)

Very good written story. It will be supportive to anybody who employess it, as well as yours truly :). Keep up the good work - i will definitely read more posts.

froleprotrem (02.01.2021. 000 14:15)

Throughout this great scheme of things you actually secure an A+ with regard to effort. Where exactly you lost everybody was first on the details. As as the maxim goes, details make or break the argument.. And it couldn't be more true here. Having said that, permit me say to you just what did work. The article (parts of it) is pretty engaging which is possibly the reason why I am making an effort to comment. I do not make it a regular habit of doing that. 2nd, whilst I can certainly notice the leaps in logic you make, I am not confident of exactly how you seem to connect your ideas that help to make the actual final result. For the moment I will yield to your position but hope in the future you connect the dots better.

porno (09.12.2020. 000 21:51)

Well I really enjoyed reading it. This post offered by you is very useful for correct planning. Halimeda Leopold Cantu

sikis izle (09.12.2020. 000 18:38)

We are will rapidly as well as efficiently generate a guarantee Premium renovation manhattan. Sibelle Hillie Eaton

erotik izle (09.12.2020. 000 15:12)

The mostOne of the mostEssentially the mostProbably the most popular scale of cars is 1:32. Roxana Glynn Harsho

erotik (09.12.2020. 000 12:10)

Very good post! We will be linking to this particularly great article on our site. Keep up the great writing. Lolly Andy Lorou

porno (09.12.2020. 000 9:43)

Hi there Dear, are you actually visiting this web page on a regular basis, if so after that you will definitely obtain nice experience. Norene Kale Arlie

porno (09.12.2020. 000 3:25)

I go to see everyday some web pages and sites to read posts, however this blog offers quality based articles. Matty Budd Kuebbing

film (04.12.2020. 000 14:22)

I was studying some of your posts on this website and I think this internet site is rattling instructive! Continue posting . Melloney Cad Lux

film (02.12.2020. 000 19:12)

Thankfulness to my father who informed me regarding this web site, this weblog is really amazing. Blithe Shannon Floria

film (01.12.2020. 000 8:02)

Thanks for sharing your thoughts. I really appreciate your efforts and I will be waiting for your further write ups thank you once again. Cynthie Rafaello Gratiana

film (30.11.2020. 000 17:45)

A big thank you for your blog. Thanks Again. Keep writing. Clemmie Rodd Yance

film (27.11.2020. 000 16:49)

I got what you mean,saved to fav, very decent website. Sibby Kennie Marleah

film (26.11.2020. 000 15:50)

Here are some links to web pages that we link to due to the fact we consider they are worth visiting. Alie Donal Boigie

film (25.11.2020. 000 7:26)

Well I truly enjoyed reading it. This post procured by you is very practical for proper planning. Eda Torin Joeann

film (24.11.2020. 000 12:30)

Merely wanna remark on few general things, The website design and style is perfect, the subject matter is really fantastic : D. Moyna Chet Burnie

film (23.11.2020. 000 11:57)

You need to take part in a contest for one of the greatest websites online. Bonnee Salmon Kris

film (22.11.2020. 000 22:48)

Hi there colleagues, good piece of writing and pleasant arguments commented at this place, I am really enjoying by these. Liana Ernestus Bubalo

film (21.11.2020. 000 11:46)

A round of applause for your blog post. Really thank you! Awesome. Esme Lorrie Kruse

erotik izle (17.11.2020. 000 7:19)

Im grateful for the blog. Really looking forward to read more. Awesome. Genia Chic Fawn

erotik izle (16.11.2020. 000 3:15)

Healthcare careers are booming and nursing is one of the fastest developing occupations projected in following 5 years. Nerissa Hamlin Elodie

erotik (15.11.2020. 000 23:47)

This design is incredible! You most certainly know how to keep a reader amused. Florette Nahum Merrilee

erotik izle (15.11.2020. 000 17:25)

You take a same interesting website. I like the whole word that you provide with every article. Marcille Yanaton Cuda

erotik izle (15.11.2020. 000 15:55)

For the reason that the admin of this site is working, no hesitation very quickly it will be well-known, due to its quality contents. Paloma Dael Zacharias

sikis izle (14.11.2020. 000 23:10)

These are actually fantastic ideas in on the topic of blogging. You have touched some nice factors here. Any way keep up wrinting. Theresita Normie Shandeigh

erotik (14.11.2020. 000 14:17)

I go to see daily a few blogs and sites to read articles, however this web site provides quality based content. Melisande Chaddie Ludovick

sikis izle (14.11.2020. 000 2:41)

Menjalankan permainan poker ini pun juga cukup mudah. Arline Chaddy Chaffin

erotik (14.11.2020. 000 1:11)

Right away I am ready to do my breakfast, after having my breakfast coming over again to read additional news. Adelind Judah Ifill

porno (13.11.2020. 000 16:29)

There is definately a great deal to find out about this issue. I really like all of the points you have made. Corry Richart Zoltai

porno (13.11.2020. 000 14:58)

Some truly quality posts on this web site , saved to favorites . Rhianna Budd Lek

porno (12.11.2020. 000 21:48)

If you want to use the photo it would also be good to check with the artist beforehand in case it is subject to copyright. Best wishes. Aaren Reggis Sela

erotik (12.11.2020. 000 16:26)

If you want to use the photo it would also be good to check with the artist beforehand in case it is subject to copyright. Best wishes. Aaren Reggis Sela

erotik izle (12.11.2020. 000 13:53)

If you want to use the photo it would also be good to check with the artist beforehand in case it is subject to copyright. Best wishes. Aaren Reggis Sela

Marek (21.05.2019. 000 9:05)

Dobrý den, rád bych se zeptal, zda mírná alergie na pyly obilnin (mám to zjištěné u lékaře), může být bráno jako překážka k dosažení first class medical stupně zdravotní způsobilosti? Děkuji


Simple Share Buttons